Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) atakuje głównie ludzi młodych, pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) jest chorobą reumatyczną o podłożu immunologicznym. Jej istotą
jest przewlekły stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. Najczęściej zajęte są skóra, nerki i stawy. Do przewlekłego stanu zapalnego dochodzi w wyniku wytwarzania przez układ
immunologiczny przeciwciał przeciwko zdrowym tkankom organizmu.

Objawy

Objawy tocznia możemy podzielić na objawy „ogólne” i wynikające z zajęcia poszczególnych narządów. Zmęczenie, stany podgorączkowe, chudnięcie bez powodu, rozdrażnienie, powiększenie węzłów chłonnych, trudności z koncentracją. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej. Jeśli choroba zaatakuje układ oddechowy pojawiają się także bóle w klatce piersiowej, suchy kaszel, czasami także wysiękowe zapalenie płuc. Zajęcie układu sercowo-naczyniowego mogą sygnalizować objawy przypominające te obserwowane w chorobie niedokrwienia serca czy niewydolność krążenia, jak duszność, obrzęki obwodowe. Choroba może zaatakować układ nerwowy, o czym świadczyć może szeroka gama objawów od drętwienia kończyn, zaburzeń pamięci, pogorszenia nastroju.

Diagnostyka

Rozpoznanie tocznia rumieniowatego układowego z uwagi na niejednolity obraz kliniczny oraz rzadkość występowania jest bardzo utrudnione i wymaga przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań. Lekarz wykonuję badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, OB i CRP (poziom we krwi białka fazy ostrej) mogą ukierunkować diagnostykę. Lekarz może zlecić również badania pomocnicze RTG klatki piersiowej, USG serca oraz obrazowania centralnego układu nerwowego.

Możliwość terapii

Rozwój choroby spowalniają leki antymalaryczne. W okresie zaostrzeń podaje się preparaty immunosupresyjne i sterydy. Podstawowym celem leczenia TRU jest zapobieganie trwałym uszkodzeniom narządowym oraz całkowite zahamowanie aktywności zapalnej choroby.

Zapobieganie

Chory powinien unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania i stylu życia. Należy również wykonywać badania laboratoryjne, aby sprawdzić funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Istotna w profilaktyce jest kontrola ciśnienia, cukrzycy i zaburzeń lipidowych chociaż raz na rok.

Posted in inne.