Punkcja stawu

Punkcja stawu

Zastosowanie w ortopedii

Punkcję stawów wykonuje się w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnątrz stawu. Ponadto z pobranych próbek płynu można wykonać badania biochemiczne, bakteriologiczne i enzymatyczne. Dzięki wykonaniu punkcji stawów można także podać lek bezpośrednio do jamy stawu. Najczęściej wykonuje się dostawowe podanie leku w celu wyeliminowania bólu, stanu zapalnego lub innych schorzeń wymagających farmakoterapii.

Punkcje stosuje się też w zabiegach leczniczych, których celem jest poprawa jakości chrząstki, uszkodzonej przez działanie procesów zwyrodnieniowych takim zabiegiem jest np. podanie do stawu preparatów kwasu hialuronowego, wspomagających odbudowę chrząstki.

Punkcja stawów przy zwyrodnieniu stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to choroba, w której najczęściej wykonuje się punkcję stawów. Zwyrodnienie objawia się bólem i dysfunkcją stawu kolanowego. Ból nasila się w trakcie chodzenia i jest zlokalizowany w okolicy kolanowej i okołokolanowej. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego mogą być urazy, stany zapalne w obrębie stawu, uszkodzenie łąkotki. Do tej pory nie odkryto skutecznego leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego, dlatego wskazane jest leczenie zachowawcze i profilaktyka. Do działań profilaktycznych należy redukcja masy ciała, umiarkowany wysiłek fizyczny wzmacniający mięśnie a także fizykoterapia i kinezyterapia.

Przebieg zabiegu

Punkcja jest badaniem, do którego pacjent nie musi się przygotowywać, również po zabiegu nie jest od niego wymagane specjalne postępowanie. Ból po wykonaniu punkcji zazwyczaj jest niewielki i krótkotrwały, jednak może się utrzymywać przez okres kilku dni. Praktycznie od razu po zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności, należy jednak pamiętać o tym, by przez kilka dni oszczędzać leczony staw.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzania punkcji stawu znajdują się objawy zakażenia w jego okolicy zabiegu nie przeprowadza się m.in. u pacjentów ze zmianami ropnymi na skórze, które powodują ryzyko przedostania się drobnoustrojów do wnętrza stawu. Punkcja jest też niewskazana u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi i osób, przyjmujących niektóre leki, powodujące zmniejszenie krzepliwości krwi.
Punkcja stawu jest zabiegiem bezpiecznym, a do nielicznych, rzadko występujących powikłań zalicza się zakażenie stawu, uszkodzenie chrząstki stawowej i krwawienie wewnętrzne.

Punkcja stawu jest wykonywana w JKmed w ramach konsultacji specjalistycznej, gdy pojawi się taka konieczność.

rejestracja zylaki

Posted in inne, Prywatne.